Zpět na stránku

Pivní tácky - zahraniční značky piv v našich hospodách

II. část - Belgie

Augustijn Augustijn
Augustijn, Brouwerij Van Steenberge
Pivovar Van Steenberge vaří širokou škálu piv, asi neznámější jejich značky jsou Augustijn, Gulden Draak nebo Piraat. Sporadicky se s některými můžete setkat v některých multivýčepech a od září 2016 také v nově otevřeném pražském pivním baru Gulden Draak Bierhuis, který se na belgická piva specializuje. Abecedně začneme pivem Augustijn, které shodou okolnosí znám nejdéle, lahvové jsem pil už někdy v devadesátých letech v Belgii.


Bacchus, Van Honsebrouck Bacchus, Van Honsebrouck
Bacchus, Van Honsebrouck
Značka se specializuje na trochu sladkokyselý styl Oud Bruin a na ovocná dochucená piva, podobně jako známější Kasteel Beer. První tácek mám už nějaký čas, myslím odněkud přímo z Belgie, druhý z pražského pivního baru Gulden Draak, kde se na podzim 2016 toto pivo taky čepovalo.


Barbãr Barbãr Bok
Barbãr, Brasserie Lefèbvre
V Praze v pivním baru Gulden Draak čepovali v prosinci 2016 zajímavý a výborný Barbãr Bok, silný speciál s přídavkem medu. Jde opravu o vyjímečný kousek. Oba vyobrazené tácky mám rovněž z pivního baru Gulden Draak. Ò


Bornem Bornem Bornem
Bornem, Brouwerij Van Steenberge
Pivo jsem poznal až na podzim 2016, kdy jsem si ho dal v pražském Gulden Draaku, měl jsem Belgian Red Ale, chuťově trochu podobný pivu Kwak. Ve jmenovaném pivním baru jsem dostal dva tácky, druhý a třetí obrázek jsou dvě strany jednoho.


Celis, Van Steenberge
Celis White, Brouverij Van Steenberge
Koncem roku 2016 měli v pražském belgickém pivním baru Gulden Draak pšeničné pivo Celis White docela obstojné kvality. Pivní tácek mám odtamtud.


Delirium Tremens Delirium Nocturnum Delirium Noël
Delirium Tremens, Brouwerij Huyghe
Belgická piva, zejména ta silná, jsou v pivním světe vyhlášená, mezi nejlépe hodnocená patří velmi silný speciál Delirium Tremens. U nás se s ním můžete setkat ve specializovaných podnicích jako je pražský Bruxx, na některých pivních akcích a výstavách a snad i občas v některém multivýčepu. Poprvé jsem ho pil lahvové v Antverpách v roce 1999, kdy jsem ještě pivním stylům příliš nerozumněl, v posledních letech jsem ho už poučenější ještě zkusil ve Francii a u nás. Druhý graficky zdařilý tácek avizuje podobně výborné pivo ze stejného pivovaru. Třetí potom vánoční pivo, které jsem si koncem listopadu 2016 dal v novém pražském pivním baru Gulden Draak, je opět velmi silné, ale jemné a chuťově dokonale vyladěné.


Verhaeghe, Duchesse de Bougogne
Duchesse de Bougogne, Brouverij Verhaeghe
Dne 28.4.2016 jsem měl v pražském pivním baru Beergeek příležitost ochutnat velmi zajímavé a chuťově, alespoň pro mne, poněkud atypické svrchně kvašené pivo Duchesse de Bourgogne, o kterém jsem zatím pouze četl, a to vesměs samou chválu. Je to chuťově neobvyklý pivní styl, který se běžným druhům piv příliš nepodobá, trochu to chutná jako nějaký zvláštní druh vína, ale pije se to dobře. Tácek menšího průměru jsem měl už o rok dříve ze sběratelské burzy, někdy v té době jsem o tomto pivu četl a řekl jsem si, že bude-li někde příležitost, musím ho zkusit.


Gouden Carolus Gouden Carolus Gouden Carolus
Gouden Carolus, Brouwerij Het Anker
Toto silné svrchně kvašené pivo čepovali ve stánku belgických piv na Pivním jarmarku v Ústí nad Labem dne 14.5.2016, bylo velmi dobré, jak ostatně bývá u silných belgických speciálů zvykem. Rovněž tácek atypického obdélníkového formátu mám odtamtud, ty černé mám z pražského pivního baru Gulden Draak, kde je pivo také k mání.


Gulden Draak Gulden Draak
Gulden Draak, Brouwerij Van Steenberge
Tato značka se stala zároveň názvem už zmíněného pražského pivního baru, jehož provozovatel dováží belgická piva na náš trh. Právě v tomto sympatickém, nekuřáckém pivním baru mají na čepu jak origininální Gulden Draak, tak jeho ještě mírně silnější varianu 9000 (quadrupel). Na obrázkách jsoui obě strany jednoho tácku.


Hoegaarden Hoegaarden
Hoegaarden
Toto pivo u nás zdomácnělo díky distribuci Staropramenem, točí ho například v Potrefených husách a mnoha dalších restauracích. Jde o průmyslové, ale velmi slušné pšeničné pivo.


Chimay Trappist Chimay Trappist
Chimay
Výborná trappistická piva Chimay jsem už před časem pil lahvová, v srpnu 2016 jsem si v pražském Beergeeku dal taky točené Trappist Tripel Blonde s obsahem alkoholu 8%, které rovněž nezklamalo svou pověst.


Kasteel Kasteel Blond Kasteel Rouge
Kasteel (Castle Brewery)
Poměrně známý pivovar, zaměřující se na silná piva, u nás se poslední dobou nejvíc rozšířil višňový Kasteel Rouge, který už například v Praze najdeme ve stálé nabídce několika hospod jako Bruxx, Los v Oslu nebo Malešický mikropivovar. Objevuje se i v multivýčepech, kde se dá čas od času narazit i na další piva tohoto pivovaru. Ačkoli mě ovocem dochucená piva většinou moc nenadchnou, višňový Kasteel Rouge mi opravdu chutná.


Brouwerij Bosteels, Kwak Brouwerij Bosteels, Kwak
Kwak, Brouwerij Bosteels
Pivovar Bosteels je známý díky velmi silným pivům Tripel Karmeliet a Kwak, obě jsem už před časem měl lahvová. Dne 5.11.2016 jsem si konečně našel příležitost dát si točené pivo Kwak, a to v pražském pivnim baru Gulden Draak. Na toto pivo jsem byl zvědav hlavně kvůli velmi originální třídecové skleničce v dřevěném stojánku. Pivo je i mezi belgickými speciály velmi slušný standard, ale způsob podání mu dává punc vyjímečnosti. Oba tácky tvarem dimenzované na dřevěný stojánek, jsem dostal ve jmenovaném baru Gulden Draak, který se spacializuje na belgická piva.


Leffe Bruin Leffe Bruin Leffe Bruin
Leffe
Stejně jako Hoegaarden se díky Staropramenu u nás rozšířilo tmavé silné pivo Leffe Bruin a musím říci, že je opravdu výborné. Existuje i světlá varianta a několik dalších verzí, ty se u nás objeví na čepu spíš vyjímečně v nějakém multivýčepu. Tácky jsou menší, než standard a různě velké.


Lindemans Kriek
Lindemans, St Pieters Leeuw-Vlezenbeek
Pivovar vaří specifický pivní styl Lambik, jsou to kyselejší ochucená, nejčastěji višňová piva. Lindemans Kriek je na mě poněkud sladký, ovšem ochutnal jsem v pražském Beergeeku i malinový Lindemans Framboise, který byl o dost lepší.


Van Steenberge, Piraat Van Steenberge, Piraat
Piraat, Brouwerij Van Steenberge
Poměrně známou značkou pivovaru Van Steenberge je Piraat. Pil jsem ho opět v pražském Gulden Draaku, byl to výborný Belgian Golden Strong Ale. Oboustranný tácek mám odtamtud.


St. Bernardus St. Bernardus
St. Bernardus, Watou
Výborná piva St. Bernardus se dají poměrně snadno sehnat lahvová, ovšem točené jsem poprvé u nás ochutnal až 21.5.2016 v novém pražském multivýčepu Craft House, kde měli velmi silný Quadrupel Abt 12 s obsahem alkoholu 10%, ostatně čepuje se v objemu 0,2 l. První tácek mám z dřívějška z nějaké pivní akce, druhý jsem dostal právě v Craft House.


Stella Artois Stella Artois Stella Artois
Stella Artois, Leuven
Světově rozšířená značka, vaří se dnes kromě vlastního pivovaru v Leuvenu i jinde, mimo jiné u nás ve Staropramenu, proto je v našich hospodách celkem běžná. Jde o průmyslové pivo, které sice nijak nenadchne, ale většinou se pije celkem dobře.


Tripel Karmeliet
Tripel Karmeliet, Brouwerij Bosteels
Pivo Tripel Karmeliet jsem si v točené podobě dal v srpnu 2016 v pražském pivním baru Craft House. Stylová, 2 dcl sklenička výborného hřejivého speciálu o obsahu 8,5% alkoholu rozhodně nezklamala a mám odtamtud i vyobrazený tácek.


Van den Bossche
Brouwerij Van den Bossche
Pivovar vaří silné specály značek Buffalo, Pater Lieven a vánoční speciál Kerst Pater. Posledně jmenovaný jsem si dal koncem listopadu v pražském Gulden Draaku. Je to tmavý velmi silný speciál zvláštní chuti, ale s každým dalším douškem mi chutnal stále víc. I mezi podobnými silnými belgickými pivy je u mne hodnocen velmi vysoko. Tácek atypického tvaru mám rovněž z Gulden Draaku, tam je pro sběratele výhodou, že mají takřka ke všem čepovaným pivům patřičný tácek, často i k těm, co mají pouze v lahvi.


Zpět na stránku
Do další fotogalerie
TOPlist