Letecké muzeum Zruč u Plzně 1.9.2018
Tupolev Tu-104A v barvách ČSA.

Letecké muzeum Zruč u Plzně
(Air Park Zruč u Plzně)

Mezi největší česká letecká muzea bezesporu patří Air Park ve Zruči, malé obci, nacházející se asi 10km od Plzně. Jedná se o soukromé muzeum, které ve vlastní režii provozuje pan Miloš Tarantík. Exponátů je v areálu mnoho desítek a jsou na poměrně malém prostoru poněkud natěsnané, přesto je pohyb mezi nimi bezproblémový, pouze při focení musí návštěvník trochu slevit ze svých požadavků a volit kompozici podle daných možností. Letadla jsou v různém stavu. Několik jich je ve velmi dobré kondici, mnohé v poměrně přijatelném a mnoho dalších čeká na renovaci, pokud se jí vůbec dočkají. Snaha by podle některých rozpracovaných exemplářů zřejmě byla, ale je to určitě otázka peněz a času. Některá letadla jsou nekompletní a asi tak zůstanou.

FOTOGALERIE 1
FOTOGALERIE 2

vstupenka Sortiment vystavených letadel je poměrně široký. Vedle několika exemplářů z II. světové války převažují letadla z poválečného období, od 50. let téměř po současnost. Expozici doplňuje pozemní vojenská technika. Pohyb po areálu je volný, a pokud budete mít štěstí, potkáte tam i samotného majitele, pana Tarantíka, který vám rád odpoví na případné otázky.

Muzeum je otevřeno po celý rok, podrobnosti vidíte na vyobrazené vstupence. Dostupnost je poměrně dobrá. Motorizovaní návštěvníci mají možnost zaparkovat přímo u muzea, které leží na silnici do Třemošné. Ti, co přijedou vlakem, vystoupí na 1,7 km vzdálené zastávce Plzeň-Orlík (trať Plzeň hlavní nádraží - Plasy) a absolvují příjemnou procházku mezi lesem a okrajem města Třemošná. Ti, co přijedou od Plzně autobusem, vystoupí v zastávce Zruč-Senec rozcestí, odkud je to k muzeu jen pár minut. Vstupné v roce 2018 bylo 200 Kč, což možná pro někoho není málo, ale dá se předpokládat, že značný podíl z tržeb je investován do oprav a renovací stávajících exponátů a pořizování dalších. V každém případě, pokud Vás letadla zajímají, a pokud budete mít cestu do Plzně, určitě se v Air Parku Zruč zastavte.

Všechny snímky na stránce i ve fotogaleriích byly pořízeny dne 1.9.2018.


Stránka byla vytvořena 10.12.2018