|
|
Vstup byl zdarma a bezplatná byla rovněž několikrát denně jezdící zvláštní linka k depozitáři kolejových vozidel v Brně - Líšni, kam zájemce vozil unikátní prototyp autobusu Karosa B 732.1670, tzv. "Legobus", pro velkou účast posílený "běžnou" Karosou B 732. V Líšni se návštěvníci mohli zúčastnit organizované prohlídky depozitáře s odborným výkladem, nicméně vzhledem k velmi stísněným prostorům v hale byly značně omezené možnosti fotografování. Přesto možnost alespoň si zblízka prohlédnout množství starých tramvají a vlečných vozů, ať už vzorně zrenovovaných nebo na opravu teprve čekajících, jistě stála za návštěvu.
Navštívil jsem akci první den konání, v sobotu 26.4.2008, kdy se konala zhruba o půl druhé odpoledne hromadná vyjížďka historických vozidel (vyjma trolejbusů) a to jak z řad exponátů muzea, tak autobusů a automobilů v soukromém vlastnictví. Bohužel po krásném slunečném ránu se počasí kolem poledne rapidně zhoršilo a krátce před zahájením skupinové jízdy začalo pršet. Ovšem větším problémem, než počasí byla nekázeň některých návštěvníků a neschopnost některých rodičů zvládnout své potomky, kteří na vozidlech svým nezodpovědným chováním způsobili drobnější újmy. Z toho důvodu byl, jak jsem později slyšel od kolegů, druhý den zapovězen přístup veřejnosti do interiérů vystavených vozidel.
Mám-li to stručně shrnout, čtvrtý ročník Dne otevřených dveří byl pro milovníky dopravy dobrou příležitostí opět se pokochat technickou krásou starých strojů a pro fotografy příležitostí udělat zajímavé záběry.
Expozice trolejbusů zahrnovala dopravním fandům vesměs známé exempláře ze sbírek Technického muzea, jako Škoda 7Tr, 8Tr, 9Tr, Tatra T400, Škoda T11 nebo Škoda-Sanos S 200 Tr. Vzhledem k absenci trolejového vedení v areálu i na okolních komunikacích byla prezentace pouze statická.
Snímek ukazuje vůz Škoda 9Tr17 ev. č. 3076 z roku 1971, který sloužil v Brně.
V letech 1987 až 1990 byly ve spolupráci podniků Škoda a Karosa vyrobeny tři prototypy trolejbusu
Škoda 17Tr,
jenž měl být unifikovaný s připravovaným autobusem Karosa B 831. Po delším období zkoušek a nečinnosti
se nakonec všechny tři trolejbusy sešly v Ostravě, kde sloužily pod evidenčními čísly 3901 až 3903. Poslední byl vyřazen v červnu 2007
a je chvályhodné, že se všechny zachovají pro budoucnost v muzeích - jeden v DP Ostrava, druhý ve Škodovce a třetí
zde v Technickém muzeu Brno.
Kloubové trolejbusy Škoda - Sanos S 200 Tr byly vyráběny v letech 1982 až 1987 ve spolupráci Škody se závodem FAS z makedonského města Skopje. U nás byly provozovány ve Zlíně (31 kusů) a dva kusy krátce v Ostravě, Na Slovensku pak v Prešově a zejména v Bratislavě. Poslední u nás dosloužily ve Zlíně v roce 2000.
Ze Zlína pochází také vůz ev. č. 301, který je dnes součástí sbírek TMB.
Autobusová prezentace byla poměrně bohatá, vedle exponátů ze sbírek muzea se návštěvníkům představilo také několik historických autobusů z majetku dopravců a soukromých vlastníků.
Na snímku vidíme dva autobusy Škoda 706 RO. Vlevo stojí vůz v linkovém jednodveřovém provedení, který přivezl soukromý majitel z Kroměříže,
vpravo je městský dvoudveřový autobus z roku 1949, který sloužil pod evidenčním číslem 22 v Jihlavě.
Populární "erťák" Škoda 706 RTO byl v Řečkovicích zastoupen třemi kusy, z toho dva byly předvedeny s vlekem.
Vedle modro-bílého linkového vozu s přívěsem PO-1E jsme si mohli prohlédnout městský autobus Škoda 706 RTO MTZ v provedení, jak sloužil
u brněnského Dopravního podniku, kde nesl evidenční číslo 202. K autobusu byl připojen přívěs typu B40 ev. č. 48,
pocházející z roku 1949.
Kromě těchto dvou vozů jsme viděli zájezdový autobus z vozového parku dopravce ČSAD Jihotrans.
Vedle městského autobusu Karosa ŠM 11, jehož snímek uvidíte ve fotogalerii č. 1, přijely do Brna dva zájezdové autobusy Karosa ŠD 11. Českobudějovický dopravce ČSAD Jihotrans přivezl vůz Karosa ŠD 11 spolu s unikátním lůžkovým přívěsem LP 30, s druhým autobusem přijel majitel z Kroměříže.
Na snímku vidíme kroměřížský vůz Karosa ŠD 11 SPZ KM-78-48 vyjíždějící za deštivého odpoledne na skupinovou projížďku městem.
Autobusy Škoda 21Ab se narozdíl od vzhledově téměř identických trolejbusů 21Tr velkého rozšíření nedočkaly, ve větší
míře se s nimi můžeme setkávat pouze v Mladé Boleslavi a Plzni. Dopravní podnik Karlovy Vary provozoval pouze jeden vůz.
Ten byl vyroben již v roce 1995, nicméně v Karlových Varech sloužil až od roku 2000 s evidenčním číslem
362 a SPZ KVA 79-01.
Vyřazen a předán do TMB byl v roce 2006, v Brně mu byl ponechán karlovarský nátěr včetně evidenčního čísla. pouze značka
je nyní 2B2 3396.
Značky Praga byla kromě nákladních vozidel zastoupena také dvěma autobusy. Jedním z nich byl vůz Praga RN
z roku 1947 (na snímku), druhý, v tmavě červeném nátěru, byl autobus typu Praga RND, vyrobený v roce 1953, jehož snímek najdete v první fotogalerii.
V roce 1993 byl vyroben prototyp městského autobusu Karosa B 732.1670, jenž dostal přezdívku "Legobus". Vůz s motorem Renault o výkonu 150 kW je 11,653 m dlouhý a pojme 29 sedících a 69 stojících cestujících. V případě tohoto typu zůstalo pouze u jednoho vyrobeného prototypu, který svého času sloužil cestujícím na letišti Brno - Tuřany.
Na snímku autobus parkuje v Řečkovicích před dalším odjezdem s návštěvníky do Líšně.
Obdivovatelé parních strojů a pamětníci si přišli na své při prezentaci
parního nákladního automobilu Škoda Sentinel,
který je jedním ze dvou dochovaných funkčních exemplářů tohoto typu.
Vedle Sentinelu bylo představeno několik dalších historických nákladních a užitkových automobilů, zejména značek Tatra, Praga a Škoda,
včetně nedávno zrenovovaného tahače Škoda 706 RT TN s unikátním autobusovým návěsem NO 80 (snímek najdete ve druhé fotogalerii).
Dalším exemplářem z oblasti parních strojů, které jsme měli příležitost vidět v pohybu, byl parní válec německé značky
Zettelmeyer - Konz & Trier, vyrobený v roce 1936. Stroj výrobního čísla 626, vážící 12 tun, projíždějící se mezi
vystavenými autobusy a trolejbusy, poutal značnou pozornost zejména mezi
nejmladšími návštěvníky.
Součástí expozice v Řečkovicích byla prezentace současných a především historických hasičských vozidel. K vidění zde bylo několik vozidel Tatra včetně legendární Tatry 111 nebo těžkotonážní Tatry 813.
Na snímku vidíme historické hasičské vozy (zleva) Tatra 805, Sachsenring a Robur.
V depozitáři Technického muzea v Líšni, který běžně není přístupný veřejnosti, se nachází několik desítek kolejových vozidel, zejména tramvají a vlečných vozů z celé republiky i ze Slovenska. Mnohé exempláře jsou ve velmi dobrém stavu, nicméně většina stále na renovaci a opravu čeká. Možnosti fotografování jsou v areálu značně omezeny poněkud stísněným prostorem.
Snímek ukazuje velmi pěkný brněnský vlečný vůz ev. č. 61, vyrobený roku 1899.
Stránka byla vytvořena 3.5.2008. |