Coswig 16.10.2017
Vlak linky S1 Schöna - Meissen odjíždí ze stanice Coswig.

Fotovýlet do Saska - 16.10.2017

Přibližně po roce jsem vyrazil na další celodenní poznávací fotovýlet do saského příhraničí. Vybral jsem si k cestě pondělí 16.10.2017, kdy mělo být teplo a slunečno, což se nakonec vyplnilo a zejména fotky, zahrnující pestrou podzimně zbarvenou vegetaci splnily moje očekávání. Vyrazil jsem z Litoměřic brzy ráno, za mlhy, která se udržela jen do Děčína. Po příjezdu na německé území se začala rozplývat a okolo deváté hodiny už bylo téměř jasno a teplo, což vydrželo po celý den. Cestovní plán jsem si sestavil tak, aby jako vždy zahrnoval několik nových míst, včetně projetí trati RB72 Heidenau - Altenberg, na kterou se těším už nejméně dva roky.

Do Německa jsem jako obvykle přijel z Děčína. Vynechal jsem mně už známé, byť fotogenické zastávky Schöna a Krippen a vystoupil jsem až ve frekventované přestupní stanici Bad Schandau, kde jsem se ale prakticky nezdržel a přesedl jsem na vlak linky S1. Malebný Königstein, kde se mi loni velmi líbilo, jsem tentokrát taky vynechal a vystupuju o několik zastávek dál v obci Obervogelgesang, kterou jsem v minulosti zatím vždycky jen projel. Po vystoupení jsem si našel pěkné fotomísto s výhleden na kopcovitý terén a částečně i na Labe, ovšem jako naschvál tady půl hodiny nic nejelo, jen běžný osobní vlak linky S1. Ale aspoň něco, ostatně zase se tady někdy zastavím. Po půlhodině pokračuju příštím vlakem do Pirny.

FOTOGALERIE 1
Pirna, Dresden, Coswig
FOTOGALERIE 2
Coswig, Heidenau, Altenberg

Altenberg 16.10.2017
Vlaky Desiro v železniční stanici Altenberg.
Pirna je při saských fotovýletech moje téměř povinná zastávka, zejména místní depo a přilehlé odstavné koleje obvykle nabídnou zajímavé fotoúlovky. Tentokrát jsem se v Pirně zdržel zase jenom na jeden vlakový interval, tedy půl hodiny, a odjíždím do Drážďan. Tam si pro změnu dopřávám delší pauzu a asi na hodinu se jdu projít do města, kde jako obvykle nafotím nějaké tramvaje. Před dvanáctou jsem zpátky na nádraží, jdu si vyfotit rychlovlak ICE, který právě přijel z Frankfurtu a shodou okolností hned vedle stojí regionální vlak do Coswigu, kam mám dál namířeno. Trasu Drážďany - Coswig jde projet dvěma tratěmi. Buď obvyklejší a frekventovanější pravobřežní trasou, tedy linkou S1, nebo linkou RB31, vedoucí po levém břehu Labe přes Kemnitz a Cassebaude. Tudy jsem ještě nejel, tak vybírám tuto trasu. Rozdíl mezi oběma trasami je jen několik minut. Do Coswigu lze jet z Drážďan i tramvají, vybranými spoji linky č. 4, ale cesta trvá přibližně hodinu, zatímco osobní vlak tam jede z hlavního nádraží 22 nebo 25 minut.

V Coswigu se samozřejmě jdu podívat i na tramvaj, pak si dám pivo v tamním malém pivovaru a asi po hodině nastupuju do vlaku směr Drážďany. Ve stanici Radebeul-Ost fotím dvě parní lokomotivy úzkorozchodné turistické trati Lössnitzbahn a pokračuju stejným vlakem až do stanice Dresden-Pieschen. Tady si dám jen půlhodinu na pár fotek a následujícím vlakem jedu dál. Projíždím drážďanské hlavní nádraží a vystupuju až ve stanici Heidenau. Tady mám v úmyslu projet trať do Altenbergu, který leží v Krušných horách, naproti českému Cínovci. Projetí této malebné horské trati byl jeden z hlavních cílů mého dnešního výletu. Trasa podzimní krajinou splnila moje očekávání a asi za 50 minut jsme dorazili na konečnou do Altenbergu. Je to malé horské městečko, kde to zřejmě žije spíš během lyžařské sezóny. Trochu jsem se tady prošel a udělal několik fotek a z autobusového nádraží odjíždím linkovým autobusem společnosti RVD do Teplic. Po občerstvovací pauze v pivovarské restauraci nasedám na vlak do Ústí a potom přes Lovosice do Litoměřic na horní nádraží a domů, to už je od letošního léta právě v Litoměřicích. Výlet se opět podařil.


Stránka byla vytvořena 20.10.2017