Říp 11.9.2009
Pohled na Říp od silnice na Kleneč. Foto 11.9.2009.

Hora Říp

Jelikož bydlím nedaleko jedné z nejznámějších českých hor, kterou Říp bezesporu je, byl jsem na něm mnohokrát ať už při různých příležitostech jako je například Řípská pouť, nebo jen tak soukromě. Samozřejmě jsem také občas fotografoval, avšak obvykle jen tak náhodně. V roce 2009 jsem konečné zahájil takový malý soukromý projekt, který nosím v hlavě téměř deset let a to fotograficky zdokumentovat Říp z různých úhlů a postupně také za různých ročních období.

Inspirací a prvním impulsem pro tento projekt mi byla výstava fotografií, kterou jsem shlédl v roce 2000 ve Španělsku. Belgický fotograf Ditmar Bollaert předvedl úžasnou monotématickou sérii fotografií svaté hory jménem Arunachala, ležící na jihu Indie, snímky byly pořízeny z rozličných míst kolem dokola oné hory. Tehdy jsem si řekl, že když už mám "za humny" také jednu takovou věhlasnou horu, že by nebylo od věci ji nafotografovat v podobném duchu.

FOTOGALERIE 1
Úvodní cesta 11.9.2009
FOTOGALERIE 2
Různé ostatní fotky


Fotomísto 1
Krabčice
Fotomísto 2
Kostomlaty p. Ŕípem
Fotomísto 3
Trať u Kostomlat
Fotomísto 4
Pole před Ctíněvsí
Fotomísto 5
Ctíněves hřiště
Fotomísto 6
Ctíněves polní cesta
Fotomísto 7
Mnetěš
Fotomísto 8
Dálnice u Straškova
Fotomísto 9
Trať u Vražkova
Fotomísto 10
Vražkov, pole
Fotomísto 11
Pohled z Vínku
Fotomísto 12
Vražkov, kaplička
Fotomísto 13
U silnice na Kleneč
Fotomísto 14
Pole u Klenče
Fotomísto 15
Krajina u Klenče
Fotomísto 16
Úsek Kleneč - Rovné
 
Fotomísto 17
Začátek obce Rovné
Fotomísto 18
Rovné, náves


 
Říp 11.9.2009
Pohled přes zahradu u jednoho domu v Mnetěši (11.9.2009).

Celou věc jsem si léta nechával na "někdy příště" až poslední dobou jsem si na tehdejší předsevzetí opět vzpomněl a rozhodl se začít s realizací. Na úvod jsem si naplánoval trasu, kterou si projdu a vyhledám zajímavá fotomísta a nafotím během jednoho dne první sérii. Putování jsem zahájil v Krabčicích, kde jsem ho po sedmi hodinách také ukončil, celou cestu jsem se přemisťoval zásadně pěšky. Celou již zdokumentovanou trasu si později místo po místu zopakuji například na podzim až bude pestré listí, v zimě až bude krajina pod sněhem nebo na jaře a do budoucna třeba také s odstupem několika let. Postupně tak vznikne materiál pro vytvoření samostatných fotogalerií jednotlivých míst.

Úvodní průzkumnou a zahajovací cestu jsem absolvoval 11. září 2009 za poměrně sychravého počasí končícího léta a z nafoceného materiálu jsem sestavil soubor osmnácti snímků míst, které mám v úmyslu do budoucna sledovat a dokumentovat. Celá věc je pro mne vlastně spíš jenom srdeční záležitost a taková oddechovka od různých dopravních témat.

V rozmezí dvou let jsem uskutečnil další tři totožné pěší tůry okolo Řípu a včetně úvodní cesty jsem tak zdokumentoval všechna roční období (11.9.2009 - podzim, ikdyž ještě ne kalendářní, 21.1.2010 - zima, 23.4.2011 -jaro, 20.8.2011 - léto). Každému fotomístu je věnována samostatná fotogalerie a až si s odstupem času zase někdy celou trasu projdu, přidám aktuální snímky.


Stránka a úvodní fotogalerie byla vytvořena 20.9.2009, rozšířena byla 6.10.2011