Městská hromadná doprava a autobusy

Škoda 14Tr ev. č. 48, M. Lázně 11.6.2003
Trolejbus Škoda 14Tr ev.č.48 našeho nejmenšího trolejbusového provozovatele - DP Mariánské Lázně míří od kolonády zpět dolů do města. Foto 11.6.2003.
Tramvaje, trolejbusy nebo autobusy jsou pro většinu naší populace věcmi tak samozřejmými, a jsou každodenními cestujícími vnímány jen tak podvědomě, že už si leckdo pár okamžiků po vystoupení často ani není schopen vybavit jakým konkrétním typem vozu jel. Přesto i tito naši neúnavní pomocníci mají svou technickou krásu a fotogeničnost, zvláště jako součást nebo i hlavní motiv snímků z městského prostředí.

Ačkoli jsem si autobusů a vozidel Městské hromadné dopravy všímal odedávna a jako jako náruživý fotograf jsem čas od času i něco vyfotil, zvláště v exotické cizině, systematicky jsem se tomuto směru začal věnovat až v roce 2002, kdy jsem díky internetu a náhodně objeveným časopisům Městská doprava a Dopravní magazín zjistil, že i tento obor má svoji docela širokou základnu fanoušků a fotografů. Tehdy, někdy ke konci roku, jsem pomalu začal systematicky sledovat a fotograficky dokumentovat vozové parky (převážně) našich městských provozů, kde se již z velké části rozplynula ta někdejší, poněkud fádní uniformita typů vozidel a jejich barevného provedení. Bez povšimnutí jsem nenechal ani modernizující se arzenál meziměstských dopravců.
Ekobus B 10,5 - Roudnice nad Labem 12.5.2005
Plynové "Ekobusy" SOR B 10,5 jsou rozšířeny mimo jiné v Ústeckém kraji. Vůz RZ 4A6 0196 projíždí 12.5.2005 toho času rozkopanou Alejí 17.listopadu v Roudnici nad Labem.

Fotil jsem, nebo vlastně fotím poměrně dost také z toho důvodu, že oproti letadlům nebo vlakům nebyla, alespoň v době "předdigitální", zatím zřejmě ta pomyslná databáze snímků tohoto směru mezi sběrateli a fotografy tak rozsáhlá a je stále co objevovat a přitom poznávat naše krásná města. To nemyslím jako frázi. Skutečně i centra malých okresních měst se již vesměs zbavila depresivní socialistické šedi a nabyla na atraktivitě. Dokonce i ta okrajová paneláková sídliště se postupně renovují a jsou stále barevnější a přívětivější.
Na dopravních prostředcích si velmi všímám rovněž barevného designu (to platí také u letadel), zajímá mě historie, vývoj a módní trendy v designu dopravních prostředků a sám si někdy vytvářím návrhy na barevné provedení různých leteckých a dopravních společností.
Karosa B 732, Příbram 13.5.2005
Dne 13.května 2005 jsem opět navštívil Příbram a přestože tamní městský dopravce Connex Příbram nemá ve svém vozovém parku nic neobvyklého (nakupují typy Karosa B 952E a SOR B 9.5), udělal jsem si čas pro nějaké fotografie. Tento snímek jsem pořídil v Jinecké ulici, kde mě zaujala směrovka odkazující na nedalekou obec, kterou, také díky známé písni, snad každý zná ale většina lidí ani neví, kde leží. Prvním autobusem, který tudy po mém příchodu jel, byla tato stará, poněkud otlučená Karosa B 732 SPZ PBA 04-09 na lince č.6 a vzhledem k tomu, že tudy jezdí městská doprava v dosti dlouhých intervalech (další jel snad za více než půl hodiny), ani jsem na další nečekal. Mimochodem, byl jsem předtím i přímo v Pičíně a měl jsem v úmyslu si obec vyfotit tak, aby v popředí byla dominantním objektem vstupní cedule u silnice ale bohužel zrovna na jižním konci obce, kde by bylo ideální světlo i panorama vesnice, ceduli někdo ukradl.


2x Scania PB, Florenc 17.2.2006

Další zajímavé adresy:

www.autobusy.org

www.busportal.cz

www.citybus.cz

www.seznam-autobusu.cz

K-report - diskuse o dopravě